За нас – Детска градина Светлина

Педагогическият eкип на ЦДГ №10 “ Светлина ”, отговаряйки на новата образователна политика и на по-високите изисквания на родителите към атмосферата, потърсиха решения, адаптираха ги според средата  и създадоха модел на своя собствена програмна стратегия.

Осъзнаваме необходимостта от привличане на семейството като равностоен партньор.

Стремим  се да включваме различни фактори, влияещи върху развитието на детето.  Детска градина  Светлина  се развива и усъвършенства непрекъснато, което прави детското заведение актуално в съвременните условия.

В него се отглеждат и възпитават 216 деца на възраст от 3 до 7 години.

Персоналът е един всеотдаен екип от преподаватели, които дават цялата си енергия, знания и обич на децата.

Тук, в подножието на Аязмото, децата се възпитават в грижа към земята,опазване на природата и любов към животните. Всички начинания, стремежи и вълнения срещат подкрепа и разбиране от техните учители.

Имаме дързостта, въображението и силата, защото работейки в кооператив отваряме вратички в самите себе си и даваме простор на детето у нас.

Заедно вземаме решения да търсим пътечки, да преминаваме през собствените си предразсъдъци.

С какво се отличаваме:

1.Креативност

2.Оригиналност и въобръжение, за да гарантираме незабравимо детство.

1. Най-много извънурочни дейности:
  • „Бага-Тур“ – прабългарска щкола за оцеляване
  • Плуване
  • Танци
  • Футбол
  • Мажоретна група
  • Английски език
  • Театрална студия

1. Единствени в града получихме национална Награда за „Любима детска градина“
  2. Бяхме номинирани за годишните награди “Добрият Самарянин“
  3. Единствени бяхме отличени със “Зелен флаг” за южна България
  4. Първата детска градина с детски съоръжения от акация
  5. Номинирани за награда в конкурса “Най-добрите сме ние” на детска телевизия “Аз мога, аз знам“ – 2016 г.
  6. Символ на детската градина по случай 40 рожден ден – 22.03.2016 г. – Совата

10.Знаме на детска градина Светлина

Резултатите от проведената експериментална, но добре свършената работа показват, че посоката е правилна.

Проведохме редица срещи и съвместни мероприятия с родителите .

• Заедно чистихме, засаждахме, заедно поемахме отговорности
  • Разнообразихме кътовете за игра
  • Направихме библиотека
  • Заедно, за първи път си позволихме да се съберем с родителската общност, за да празнуваме празниците на България
  • Направихме “Арт Работилница“ с бащи и деца 2015 г.
  • Здравословно коктейл-парти за дами и кавалери – Коледа 2015 г.
  • Съвместно с Lunc box, родители и деца направихме „Полезното-сладко“ –

уъркшоп  /работилница с родители /- 8 март 2016 г.

• Ежегодно провеждаме тренинги с родители на теми:
  • “Влиянието на емоциите за развитие на детето“-2016 г.
  • “Доверявате ли се на детската градина“-2016 г.

Усетихмe всички, че патриотичното възпитание не се изчерпва с празниците, затова работихме с Държавна опера, Драматичен театър Гео Милев, Куклен театър, библиотека Родина, Регионална библиотека Захарий Княжески и Исторически музей за непрекъснато разширяване на социалните контакти.

С тях съвместно проведохме:

• „Най-доброто от нас“- танцов празничен концерт на децата

по случай юбилея на детска градина  Светлина –  40 години

• „Спектакъл Докосване“- танцов спектакъл по класическа музика
  • „Приказки в Операта“- децата пресъздадоха по своеобразен начин либретото към операта “Вълшебната флейта“,операта „Хубавата Елена“и балета “Лешникотрошачката“ – 2014 г

• Включихме се в Маратона на четенето – 2016 под надслов “Спорт и здраве“, като герои от приказки

Създадохме много интернационални контакти чрез реализирани проекти, а именно:

Опит по програми и проекти

Приложение 2

Опитахме се и успяхме да възпитаме у децата уважение към властта и институциите.

Възползвахме се от всеки повод да ги направим съпричастни и им дадем възможност да ги посетят и се срещат с хората работещи там.

Ежегодно участваме във всички обявени конкурси.

Правим поход “Опознай природата”-като част от общата стратегия, за да покажем, че нямаме  основание да бъдем недоволни от българската природа.

Детската градина е базова на  Педагогически факултет към Тракийски университет от три години.

Проектите ,които осъществихме:виж приложението

Създадохме още един дом за Детето, в което то расте със своите приятели. Детето, което вярва, че има розов хляб, и че ако имаш достатъчно голяма топка можеш да стигнеш до небето.